Melānijas Vanagas muzejs

Piedāvājums:

  • Melānijas Vanagas dzīve un literārā darbība.
  • 20.gs. Latvijas vēstures notikumu atspoguļojums M.Vanagas darbos un Amatas novada iedzīvotāju atmiņās.
  • Krasnojarskas novads – viena no galvenajām izsūtījuma vietām 1941.gadā, tā atspoguļojums video materiālos.
  • Sibīrijas zemnīca kā viena no 20.gs.40.gados izsūtīto mītnes vietām. Zemnīcas apskate, stāsts par dzīvi tajā.
  • Muzeja priekšmetu stāsti – vēstures notikumu atspoguļotāji.
  • Iespēja klausīties un skatīties video intervijas ar Amatas novada un M.Vanagas izsūtījuma vietas Tjuhtjetas politiski represētajiem cilvēkiem.
  • Muzeja fondos fotomateriāli, atmiņu pieraksti, video materiāli, kuri stāsta par Amatas pamatskolas vēsturi.
  • Muzeja fondos videomateriāli par Amatas novada pasākumiem.
  • Iespējams, iepriekš vienojoties, sagatavot sarunu par kādu konkrētu, muzeja apmeklētājus interesējošu jautājumu (saturiskā saistībā ar muzeja piedāvājumu).
  • Internetvidē pieejama M.Vanagas muzeja virtuālā ekspozīcija “Esi pats!”, tā vēsta par padomju varas represijām pret Latvijas iedzīvotājiem.

Muzejā glabājas  M. Vanagas dzimtas ģeneoloģijas rullis – 6 metrus gara papīra loksne, uz kuras grafiski attēlota sagrupēta, izpētīta dzimtas vēsture 14 paaudzēs. „Manas dzimtas vēsture ir tā pati latviešu tautas mazā vēsture, vismaz viena Vidzemes vēstures lapaspuse, kas nekur citur nav uzrakstīta. Tas ir sapulcēts dvēseļu mežs”. (M. Vanaga).

Dvēseļu pulcēšanu M. Vanaga sāka sava mūža nogalē, pēc atgriešanās no, kā pati teikusi, „16 gadu ilgās augstskolas” – Sibīrijas nāves nometnē. Katrai no kultūrvēsturiskās epopejas „Dvēseļu pulcēšana” 7 grāmatām, muzejā veltīta  ekspozīcija. „Šajā vēstījumā aizgājēji atmodināti un kā dzīvi iziet cauri katrs savam laikam”. (M. Vanaga)

Muzejā ir daudz rakstnieces personīgo lietu, un katrai no tām ir savs stāsts. Īpašs un unikāls ir Melānijas Vanagas rokrakstā sarakstītās, bet nepublicētās grāmatas, kuru ir vairāk kā simts. Muzejā glabājas tikai dažas. Tajās daudz interesantas informācijas par vēstures notikumiem, novada ģeogrāfiju, cilvēkiem. „Lielai vēsturei nebūs ne tā tiešuma, ne patiesīguma, ne tā svaigā skatījuma, ko sniedz atsevišķa cilvēka pārdzīvojumi kopā ar dokumentiem, kādus pat ne vienmēr skaita par dokumentiem”. (M. Vanaga) Visa paveiktā pamatā dziļa mīlestība pret savu dzimto novadu.

Netālu no skolas ir Latvijā vienīgā Sibīrijas zemnīca, kuras idejas autori ir 1941.gada 14.jūnijā izsūtītie Sibīrijas “bērni”. Darbu vadītājs bija rakstniecei Melānijai Vanagai ļoti labi pazīstamais Andris Eglītis. Zemnīcu atklāja 2010.gada 4.septembrī. Tā ir ir viena no mītnēm, kādas izveidoja un kādu laiku dzīvoja uz Sibīriju izsūtītie latvieši. Zemnīcas izskats un iekārtojums rada reālu priekšstatu par dzīvi svešumā.

Visdrošāk plānot ciemošanos no septembra līdz jūnijam. Ja vēlaties atbraukt, piezvaniet! Uz muzejstundām gaidīti skolēni!

Jaunākais saturs

Āraišu baznīca

01.11.2022 / Edgars Žīgurs / Vietas

Karātavu kalns

17.02.2022 / Edgars Žīgurs / Vietas

Drabešu muiža

17.01.2021 / Edgars Žīgurs / Vietas

Lapas

Adrese: 
Doles 2, Amatas pagasts, Cēsu novads LV-4141
Tālrunis: 
29445480